გაკვეთილის გეგმები


2018-2019  სასწ. წ

დაწყებითის კათედრა

ღია გაკვეთილის გეგმა

კლასი – მესამე კლასი;

საგანი - ჩვენი გარემო

თარიღი - ---

მასწავლებელი: დალი თავართქილაძე

მოსწავლეთა რაოდენობა 21-;       სსსმ მოსწავლე - არ არის.

გაკვეთილის თემა ბუნებრივი მოვლენები– 

 გამოსაკითხი - წელიწადის დროები

მიზანი: ა) შეძლონ ჩამოთვალონ და დაახასიათონ მისთვის ნაცნობი მოვლენები
 
                  ბ) საკუთარი მონაწილეობით შექმნილი „წიგნი ალბომის“ შედგენაშ


შეფასება -

მოსწავლეთა თვითშეფასება ( იხ. დანართი 1   თვითშეფასების  კითხვარი);

მასწავლებლის თვითშეფასება (იხ. დანართი 2   თვითშეფასების  კითხვარი);
    
განმსაზღვრელი შეფასების სქემა (იხ. დანართი 3);

 ჯგუფში მუშაობის შეფასების რუბრიკა მასწავლებლისათვის (დაკვირვებისა და კომენტარებისათვის) (იხ. დანართი 4).

წინარე ცოდნა  -  წელიწადის დროები.

რესურსები სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, ფერადი ფანქრები, თაბახის ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი.

გაკვეთილის ხანგრძლივობა – 45 წთ.

#
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
1
პრე  ფაზა
     აქტივობა 1
მოსწავლეთა რაოდენობის დაფიქსირება.
საგაკვეთილო განწყობის შექმნა-მოტივირება.

აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები ეცნობიან გაკვეთილის მიზანს, შეფასების კრიტერიუმს.

აქტივობის აღწერა:
ვამოწმებ მოსწავლეთა დასწრებას შევახსენებ გაკვეთილის თემას დავურიგებ შეფასების რუბრიკას და ვაძლევ შეფასების ინსტრუქციას
კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო

3წთ
2
გაკვეთილის A ფაზა გამოწვევა
აქტივობა 2 გონებრივი იერიში
მოსწავლეებს ვეკითხები რა შენიშნეთ შემოდგომაზე საინტერესო ?ვთხოვ აღწერონ შემოდგომის ერთი დღე
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები იხსენებენ წინა გაკვეთილზე მიცემულ მასალას ,სადაც საუბარია წელიწადის დროებზე
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები წარმოადგენენ წინა გაკვეთილზე მიცემულ დავალებას „ შემოდგომის ერთი დღე ბუნებაში“ თითოეული მოსწავლე გამოთქვამს საკუთარ აზრს და წარმოადგენს ჩანახატს.
ნახატებიდან შევადგენ წიგნ-ალბომს შემოდგომის ერთი დღე






დემონსტრირების მეთოდი






ინდივიდუალური







ფერადი ფანქრები ფურცლები
10 წთ
3
გაკვეთილის B ფაზა ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 3 წიგნზე მუშაობა.
აქტივობის მიზანი :
მოსწავლეები გაეცნობიან ბუნებრივი მოვლენების რამდენიმე შემთხვევას.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები აკვირდებიან სახელმძღვანელოში მოცემულ ფოტოებს და მსჯელობენ თითოეულზე (მზემ გამოანათა ;ზღვა აღელდა; ფოთოლი გაყვითლდა; გუბე დაშრა;)
ვაძლევ დამატებით ინფორმაციას კოლაჟის საშუალებით „ბუნებრივი  მოვლენები „სადაც მოცემული იქნება ბუნებრივი მოვლენების დადებითი და უარყოფითი თვისებები
კითხვა -პასუხი
ინდივიდუალური
კომპიუტერი და პროექტორი
10 წთ
4
აქტივობა 4 ჯგუფური მუშაობა.
აქტივობის მიზანი :
მოსწავლეები გამოიმუშავებენ ჯგუფური მუშაობისათვის საჭირო უნარ-ჩვევებს , გამოიმუშავებენ სხვისი  აზრის პატივისცემის უნარს.
აქტივობის აღწერა :
კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად ვურიგებ სამუშაო ფურცლებს ,წინასწარ მომზადებულ ლექსებს .
მოსწავლეეებს ევალებათ წაიკითხონ ეს ლექსები, ამოიწერონ მათგან ბუნებრივი მოვლენები, დახატონ ამ მოვლენების შესაბამისი სურათი .
მოცემული ბუნებრივი მოვლენები, რომლებიც ლექსში შეხვდათ მოათავსონ სქემაზე ,რაც ჩემს მიერ არის შედგენილი.
ანალიზის მეთოდი
ჯგუფური
ფურცლები, ფანქრები და ცარცი
10 წთ
5
გაკვეთილის C ფაზა რეფლექსია
აქტივობა 5 ჯგუფის პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი :
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ პრეზენტაციისათვის საჭირო უნარ-ჩვევები ;
სწავლობენ თხრობის კულტურას ;აზრის თანმიმდევრულად ჩამოყალიბებას ;
აქტივობის აღწერა:
თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს ჩანაწერსა და ნახატს ,შეივსება სქემა ,რომელიც წინასწარაა მომზადებული, აგრეთვე ვთხოვ იმ ვიდეო მასალაზე საუბარს რომელიც ნახეს, იმსჯელონ ამინდის ცვლილებებსა და კატასტროფებზე
თანამშრომლობითი სწავლების მეთოდი
ჯგუფური
ფერადი ფანქრები და ქაღალდი
7წთ
6
აქტივობა 6
საშინაო დავალების მიცემა
აქტივობის აღწერა :
ამოხსენით რებუსი ,რომელიც სახელმძღვანელოშია, დაისწავლეთ იქვე მოცემული ბუნებრივი მოვლენები ,მოიძიეთ ინფორმაცია ბუნებრივ მოვლენებზე ;



2წთ
7
აქტივობა 7 შეფასება
აქტივობის მიზანი :
მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ თვითშეფასების უნარი მიიღებენ განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებას
აქტივობის აღწერა;
მოსწავლეები აფასებენ თავიანთ თანაკლესელებსა და გამოარჩევენ განსაკუთრებულ ნამუშევრებს რათა მოხდეს მისი დემონსტრირება
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი


3წთ



გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები. 

1.    მოსწავლეებს  შეუძლიათ იმსჯელონ  ამინდის კომპონენტების  ცვლილებასთან  დაკავშირებით  ამა თუ  იმ  ბუნებრივ  მოვლენასთან   თუ  კატასტროფებთან.  
2.    გამოაქვთ   დასკვნა; 
3.    ყოველგვარ   ცვლილებას  რომელიც   ბუნებაში  ხდება  ბუნებრივი   მოვლენაა.

შეფასება: იხილეთ შეფასების სქემები
ხელმოწერა:

თარიღი:


დანართი 1

მოსწავლის თვითშეფასება

სახელი, გვარი -----------------------------------------------------------------------------------------------

საგანი ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

გაკვეთილის თემა -------------------------------------------------------------------------------------------

თარიღი -------------------------------------------------------------------------------------------------------


აღნიშნე სწორი პასუხი
ყოველთვის
ხანდახან
არასდროს
ჩემს აზრს თავისუფლად გამოვთქვამ;
ვცდილობარგუმენტირებულად ვისაუბრო;
როცა სხვა ლაპარაკობს ყურადღებით ვუსმენ;
განსხვავებული აზრი მაინტერესებს;
განსხვავებულ აზრს ვითვალისწინებ;
ვცდილობ თემას არ ავცდე;
ვიცირომ კამათი ჩხუბში არ უნდა გადაიზარდოს;





დანართი 2
მასწავლებლის თვითშეფასების სქემა
გაკვეთილის თემა:--------------------------------------------------------------------------------------------------------
თარიღი:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

N
კრიტერიუმები/ ქულები
ყოველთვის
ხანდახან
არასდროს
1.
გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური იყო;
2.
აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას;
3.
გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას;
4.
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას;
5.
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში;
6.
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები;
7.
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს;
8.
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას;


დანართი 3
ჯგუფში მუშაობის შეფასების რუბრიკა მასწავლებლისათვის
(დაკვირვებისა და კომენტარებისათვის)

ჯგუფები
მოსწავლეები (სახელი, გვარი)
კომენტარები ჯგუფის მუშაობის პროცესში
I-ჯგუფი

II-ჯგუფი

III-ჯგუფი
IV-ჯგუფი



Комментариев нет:

Отправить комментарий